Zpětný odběr elektrozařízení
Wierzymy w szacunek do środowiska, dlatego oferujemy możliwość łatwego i bezpłatnego oddania starego sprzętu elektrycznego/baterii.
Konsument odgrywa zasadniczą rolę w systemie postępowania z urządzeniami elektrycznymi i bateriami. To on decyduje, co zrobić ze starym urządzeniem. Do pojemników na odpady komunalne nie należy wrzucać starego i niepotrzebnego sprzętu elektrycznego oraz akumulatorów.
Za pomocą poniższych symboli należy poinformować konsumenta, że dany sprzęt elektryczny/akumulator nie należy wyrzucać do odpadów komunalnych. W ten sposób oznaczane są wszystkie nowe urządzenia elektryczne/akumulatory. Symbol może być umieszczony bezpośrednio na urządzeniu, na jego opakowaniu, w instrukcji obsługi lub w karcie gwarancyjnej.
Jak bezpłatnie pozbyć się starego sprzętu/baterii do Czech?
- Znajdziesz adres i godziny otwarcia najbliższego punktu odbioru.
- Wyrzucasz lub oddajesz zużyty sprzęt elektryczny do punktu zbiórki. Tutaj operator określi, gdzie możesz bezpłatnie zostawić urządzenie. Aby sprzęt elektryczny mógł zostać poddany recyklingowi, należy go przekazać w stanie niezdemontowanym.
- Jeśli Twoja gmina organizuje mobilną zbiórkę odpadów, która obejmuje zwrot sprzętu elektrycznego, również Ty możesz skorzystać z tego wydarzenia.
- Na drobny sprzęt elektryczny przygotowane są specjalne pojemniki w kolorze czerwonym.
- ASEKOL zapewni późniejszy odbiór i obróbkę dostarczonego sprzętu elektrycznego.
Jak pozbyć się starego urządzenia/baterii do SK?
- za pośrednictwem punktów zbiórki Asekol, które są przeznaczone do odbioru zwrotnego, patrz www.asekol.sk/zberne-miesta
- w sprawie zbiórki odpadów elektronicznych i zużytych baterii odwiedź stronę www.asekol.sk/zberna-siet/odvoz-elektroodpadu
Kto zapewnia ekologiczną utylizację?
W Republice Czeskiej ekologiczną utylizację naszych produktów zapewnia firma ASEKOL a.s. z siedzibą pod adresem Československého exil 2062/8, 143 00 Praga 4, NIP firmy: 27373231.
Na stronie internetowej ASEKOL wymienione są także negatywne skutki substancji stosowanych w sprzęcie elektrycznym, a także symbole graficzne dotyczące selektywnej zbiórki i inne szczegółowe informacje.
Na Słowacji ekologiczną utylizację naszych produktów zapewnia firma ASEKOL SK s.r.o. z siedzibą pod adresem Lamačská cesta 45, 841 03 Bratysława, numer identyfikacyjny: 45 602 689.
Dlaczego recykling?
Nie tylko sprzęt elektryczny, ale także baterie i akumulatory zawierają wiele metali nadających się do recyklingu, takich jak cynk, żelazo, mangan, nikiel, kadm czy ołów. Jednocześnie niektóre z tych substancji są bardzo niebezpieczne dla środowiska i zdrowia ludzi, zwłaszcza rtęć, ołów i kadm. Wybrane akumulatory często oznaczone są symbolem zawartego w nich pierwiastka chemicznego (Pb, Cd, Hg).